جدالی سخت با محیط زیست

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۲۶

سالانه یک تریلیارد تن کیسه پلاستیکی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد

سالانه یک تریلیارد تن کیسه پلاستیکی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که به عبارتی در هر دقیقه ۲ میلیون تن کیسه پلاستیکی در دنیا می‌شود.

 

بر اساس آمارهای بین‌المللی امریکایی‌ها سالانه ۱۰۰ میلیارد تن کیسه پلاستیکی مخصوص خواربار استفاده می‌کنند.

 

 

پیدایش کیسه‌های پلاستیکی

در دهه ۱۹۶۰ میلادی کیسه‌های پلاستیکی در حال معروف شدن هستند. پلی اتیلن که اکنون یکی از صنایع پیشرو در جهان به شمار می‌رود نخست در سال ۱۸۹۸ میلادی و سپس در سال ۱۹۳۳ میلادی ابداع شد. یکی از محصولات پر کاربرد صنایع پلاستیک و پلی اتیلن کیسه‌های پلاستیکی است. 

در کشور سوئد شرکتی به نام سلوپلاست برای نخستین بار کیسه‌های پلاستیکی را با عنوان کیسه‌های پلاستیکی با مدل تی‌شرت ابداع کرد. نخستین کیسه‌های پلاستیکی در سال ۱۹۵۷م تولید شد و رفته رفته جای خود را در بازار مصرف جهانی پیدا کرد؛ به‌طوری‌که در سال ۱۹۹۶م این کیسه‌های پلاستیکی توانستند ۸۰درصد از بازار کیسه‌های موادغذایی را از آن خود کنند.

 

 

جدالی سخت با محیط‌زیست

کیسه‌های پلاستیکی در جامعه جهانی امروز مصرف بسیاری دارند. این کیسه‌های پلاستیکی به دلیل تحمل وزن بالا و سهولت در حمل محصولات در بیشتر صنایع تولیدی، کسب و کارها، بسته‌بندی و توزیع محصولات مختلف و بازارهای بیشتر کشورهای دنیا کاربرد دارند. یکی از مسائل اساسی که ممکن است در روند رشد این صنعت تاثیرگذار باشد، توجه به آلاینده‌های زیست‌محیطی است که بر ممنوعیت کاربرد این پلاستیک‌های تجزیه‌ناپذیر تاکید دارد و بنابراین در سال‌های آینده باید شاهد تحولاتی در این صنعت باشیم که سازگار با محیط‌زیست باشند. 

حجم تولیدی این کالاها به حدی است که طبق برآورد محققان در سال‌های اخیر تنها در فروشگاه‌های ایالات متحده امریکا، ۱۰۰میلیارد کیسه پلاستیکی مصرف می‌شود و ایالات متحده امریکا بازار عمده کیسه‌های پلاستیکی به شمار می‌رود چنانکه صنعت پلاستیک سومین صنعت بزرگ این کشور به شمار می‌رود. 

کیسه‌های پلاستیکی در آسیا نیز طرفداران بسیاری دارد به طوری که قاره آسیا دومین بازار مصرف‌کننده کیسه‌های پلاستیکی در جهان به شمار می‌رود. 

البته در سال‌های اخیر با توجه به طرح‌های دولت چین مبنی بر ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی، وضعیت این صنعت در مناطق آسیایی نیز دستخوش تغییراتی شده است. گفتنی است؛ کیسه‌های پلاستیکی در حوزه بهداشت و درمان نیز کاربرد بسیاری دارند و به عنوان کیسه‌های خون در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

بر اساس گزارش‌های جهانی منتشر شده از تحلیلگران اقتصادی، بازار کیسه‌های پلاستیکی یکبارمصرف خون با رشد سالانه ۱۱/۹ درصد تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ارزش ۴۱۳هزار دلار می‌رسد. این درحالی است که در سال ۲۰۱۴ میلادی این مبلغ ۲۴۴هزار دلار بوده است. 

تا کنون برخی از کشورهای جهان مصرف کیسه پلاستیک را ممنوع اعلام کرده‌اند. به عنوان نمونه استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در فروشگاه‌های فرانسه از نخستین روز سال ۲۰۱۶ میلادی به طور رسمی ممنوع اعلام شد. گفتنی است فعالان محیط‌زیست در فرانسه از این اقدام حمایت کرده‌اند.

 

عکس از کانال مازرون فوم

منبع: صمت نیوز

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد ایمیل و تلفن همراه شما منتشر نمی شود و فقط برای اطلاع رسانی پاسخ به دیدگاه شماست