پلاستیک‌ها چه هستند؟

۲۳ بهمن ۱۳۹۸

پلاستیک‌ها از مواد موجود در طبیعت مانند گاز طبیعی، نفت، زغال سنگ، مواد معدنی و گیاهان نشات گرفته اند. اولین پلاستیک‌ها توسط طبیعت ساخته شده بودند. آیا می‌دانید لاستیکی که در درخت لاستیکی وجود دارد در واقع یک پلاستیک است؟

پلاستیک چیست؟
وقتی شما  درحال تماشا تلویزیون هستید یا از کامپیوتر‌ها  استفاده می‌کنید، اتوبوس، قطار  و یا هواپیما سوار می‌شوید، از پلاستیک استفاده می‌کنید. وقتی به مطب پزشک یا بیمارستان میروید و یا به فروشگاه مواد غذایی میروید، دوباره شما به یک نحوی از پلاستیک‌ها استفاده میکنید.

حالا سوال اینجاست که پلاستیک‌ها از کجا می‌آیند… و آنها دقیقاً چی هستند؟
پلاستیک‌ها از مواد موجود در طبیعت مانند گاز طبیعی، نفت، زغال سنگ، مواد معدنی و گیاهان نشات گرفته اند. اولین پلاستیک‌ها توسط طبیعت ساخته شده بودند. آیا می‌دانید لاستیک که در درخت لاستیکی  وجود دارد در واقع یک پلاستیک است؟

علاقه به ساخت پلاستیک در دهه ۱۸۰۰ برای جایگزین یک سری مواد کمیاب مانند عاج و پوسته لاک پشت بوجود آمد. اولین پلاستیک‌های مصنوعی از مشتقات سلولز، ماده‌‌ای که در گیاهان و درختان یافت می‌شود، گرفته شده است. سلولز با مواد شیمیایی حرارت داده شده و منجر به تولید ماده جدیدی شد که بسیار بادوام است.

مواد اولیه پلاستیک امروزه از بسیاری از مناطق تهیه می‌شود (بعضی از آنها حتی از نمک نیز استفاده می‌کنند)، اما بیشتر پلاستیک‌ها را می‌توان از هیدروکربن‌هایی که به راحتی در گاز طبیعی، روغن و زغال سنگ تهیه می‌شوند، تهیه کرد.

پلاستیک چیست؟ (در علم شیمی)
در علم شیمی  پلاستیک می‌تواند مقداری پیچیده باشد، اما مبانی آن ساده است. به درس علوم دبیرستان خود در مورد اتم‌ها و مولکول‌ها (گروه‌های اتم) فکر کنید. پلاستیک‌ها زنجیره‌های مولکول‌هایی هستند که با هم پیوند دارند. این زنجیره‌ها پلیمر نامیده می‌شوند. به همین دلیل است که بسیاری از پلاستیک‌ها با پسوند «پلی» مانند پلی اتیلن، پلی استایرن و پلی پروپیلن شروع می‌شوند. پلیمرها اغلب از کربن و هیدروژن و بعضاً اکسیژن، نیتروژن، گوگرد، کلر، فلوئور، فسفر یا سیلیکون ساخته می‌شوند. برای بعضی از پلاستیک‌ها مانند پلی‌اتیلن، واحد تکرار شونده می‌تواند تنها یک اتم کربن و دو اتم هیدروژن باشد. برای دیگر پلاستیک‌ها مانند نایلون، واحد تکرار شونده بیش از ۳۸ نوع اتم دارد. هنگام اتصال مونومرها به یکدیگر، محصول سبک و بادوامی حاصل می‌شود که از یک سو مفید و از سوی دیگر اگر درست مدیریت نشود معضل طبیعت است.

PET، یا پلی اتیلن ترفتالات، یکی از عمده‌ترین پلیمرها یا پلاستیک‌های موجود است. این پلاستیک، ساختاری شفاف، مستحکم و سبک داشته و متعلق به خانواده پلی‌استرها است. از پلی‌اتیلن برای ساخت وسایل معمولی خانگی مانند الیاف، پارچه، بطری‌های نوشیدنی و ظروف مواد غذایی استفاده می‌شود.

اصطلاح پلاستیک شامل همه این پلیمرهای مختلف است.

اگرچه پلیمرهای زیادی وجود دارد، به طور کلی پلاستیک‌ها سبک هستند و دارای درجه قدرت قابل توجهی هستند. پلاستیک‌ها را می‌توان در شکل‌ها، فیلم‌ها یا فوم‌های با ظاهر‌های بسیار متفاوت با روش‌های، قالب ریزی، اکسترود، ریخته گری و… حتی الیاف پارچه هم تولید کرد. انواع مختلفی از پوشش‌ها، درزگیرها و چسب‌ها نیز در واقع پلاستیک هستند.

ترجمه شده توسط پایدار پلاستیک

منبع سایت: plasticsmakeitpossible

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد ایمیل و تلفن همراه شما منتشر نمی شود و فقط برای اطلاع رسانی پاسخ به دیدگاه شماست