بهترین ماشین آلات در صورت عدم نگهداری درست به بدترین ماشین آلات تبدیل می‌شوند

۲۱ آذر ۱۳۹۴ ۱۳:۰۸

تعمیر و نگهداری ماشین آلات صنعتی یکی از مهمترین بخش های هر مجموعه صنعتی می باشد، نگهداری مناسب از ماشین آلات صنعتی،عمر آنها را افزایش و هزینه های بلندمدت را کاهش میدهد.

تعمیر و نگهداری ماشین آلات صنعتی یکی از مهمترین بخش های هر مجموعه صنعتی می باشد، نگهداری مناسب از ماشین آلات صنعتی،عمر آنها را افزایش و هزینه های بلندمدت را کاهش میدهد.

زمانی که بتوانیم با تعمیر و نگهداری درست و به موقع، طول عمر ماشین آلات را دوبرابر کنیم، هزینه استهلاک را نصف کرده ایم.

در ادامه نکته هایی رو متذکر میشوم :

 

گیربکس ها :

بلبرینگ ها و چرخ دنده هایی که در گیربکس هستند، همه از طریق واسکازین تغذیه میشوند. و باید این واسکازین نسبت به حجم و مقدار تولید در زمان های معین چک شود و به موقع روغن تخلیه و تعویض گردد، آبی که برای چرخش و خنک کردن روغن گیربکس ها در نظر گرفته شده همیشه باید وصل باشد.

 

تابلو برق :

گرد و خاک دشمن قطعات برقی هستند، برای باد گرفتن به روی قطعات برقی داخل تابلو و به خصوص به روی اینورتورهای که حساس ترین و گرانترین قطعات داخل تابلو هستند باید زمان مشخصی تعیین شود.

 

دینام ها :

هر ماه یک بار باید به صدای دینام ها گوش دهیم و آمپر آنها را چک کنیم اگر احساس کردیم که بلبرینگی خراب هست فورا اقدام به تعویض آن کنیم.

هر ماه یکبار هم از پشت دینام به وسیله باد گرد و خاک داخل دینام رو بیرون کنیم.

 

جک ها و قطعات پنوماتیک :

به خاطر خیلی از پمپ بادهایی که در بازار هستند آب به همراه باد داخل جک ها  وارد میشوند. هر هفته یکبار باید واحد کنترل باد از آب تخلیه شود و در صورت نیاز روغن تزریق شود.

البته در پمپ بادهایی که اسکرو هستند و رطوبت گیر دارند مشکل آب وجود ندارد.

نکته دیگر در مورد کمپرسور :

حتما دقت کنیم که نشتی باد نداشته باشیم، چون باد کمپرسور هدر رفته و سبب استهلاک کمپرسور باد میشود. اگر قلب هر کارخانه را برق بنامیم، با توجه به نیاز زیاد امروزه ماشین آلات صنعتی به باد، کمپرسور باد را میتوان نبض هر کارخانه خواند.

 

غلطک های لاستیکی :

هر یک از غلطک هایی که روی دستگاه هستند برای قسمتی از دستگاه ساخته شده اند،  برای مثال ممکن است غلطکی ضد روغن نباشد و به صورت اتفاقی روغنی به روی غلطک ریخته شود، به محض اینکه برای سرویس دستگاه خاموش شد ، باید غلطک تمیز شود، در غیر اینصورت غلطک ترک برداشته و رفته رفته از بین میرود.

 

بلبرینگ و یاتاقان :

با توجه به فشاری که به هر بلبرینگ وارد هست زمان مشخصی برای گریس کاری تعیین کنیم و به موقع بلبرینگ ها را گریس کاری کنیم، حتما بهترین نوع گریس و نسوز استفاده شود.

با توجه به اینکه تذکرهای ذکر شده  فوق برای طول عمر ماشین آلات و هزینه پایین استهلاک سالیانه هستند، هر یک از این قطعات خراب شوند ممکن است چند ساعت و یا چند روز به خاطر رعایت نکردن یکی از نکات بالا، خط کامل تولید تعطیل شود.

 

پایدار پلاستیک

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد ایمیل و تلفن همراه شما منتشر نمی شود و فقط برای اطلاع رسانی پاسخ به دیدگاه شماست